B
B
B
P
P
P

Broşür Tasarım ve Broşür Baskı için Etkin 8 Adım

Broşür Tasarım ve Broşür Baskı için Etkin 8 Adım

Broşürler bütün itibariyle tüm kurumsal işletmeler için büyük bir satış aracı olabilir. Genellikle satışa destek verme amacıyla üretilen ve dağıtımı yapılan broşürlerin ilgi çekici olması açısından tasarımlarına da gereken özen verilmelidir.

Broşür tasarımı yapmanın da birçok zorluğu vardır. Sınırlı bütçeler sebebiyle broşür tasarımı oluşturulurken birçok firma zorlanmaktadır. Sıfırdan oluşturulan bu tarz kreatif işlerde metin editörlüğü, fotoğraf çekimi, imaj bankasından görsel satın alınması gibi birçok hizmet tamamıyla firmanın bütçesine bağlı olarak gelişir.

Broşür baskı aşamasına geldiğinde küçük işletmeler ve pazarlamacılar için faydalı olabilecek 8 maddemizi sizlerle paylaşıyoruz.

Kitle

Sizin hedef kitleniz kimlerden oluştuğu, cinsiyetleri, yaşları broşür tasarımı oluştururken çok önemlidir. Hedef kitleyi belirleyip ve buna göre yapacağınız kreatif tasarımlarınızda alacağınız geri dönüşler her zaman daha etkin ve faydalı olacaktır.

Amaç

Yapacağınız broşür tasarımı ve baskısı ile neyi amaçladığınızı bilmeniz önemlidir. Firmanızı mı tanıtacaksınız yoksa herhangi bir ürün veya hizmetinizi mi? Broşür tasarım ve baskıları birçok farklı amaçla oluşturulabilmektedir. Şirketler kimi zaman bir ürününü, kimi zaman ise sadece firmasını tanıtmak amacıyla broşür tasarımı yaptırabilmektedir. Eğer kuruluş olarak neyi hedefliyorsanız bunu belirledikten sonra yapılan reklam çalışmaları her zaman daha sağlıklı olacaktır.

Katılım

Reklam ile alakalı her mecrada muhakkak farklı insanların düşüncelerinin de alınmasından fayda vardır. Siz broşür tasarımınızı yaparken kimi zaman bir yere odaklanıp gözünüzden kaçan noktalar olabilir. İşte tam da bu aşamada farklı bir göz yardımınıza koşacaktır. İnsanların fikirlerini almaktan hiçbir zaman kaçınmamalısınız.

Metin Editörlüğü

Reklam araçlarında nerede olursa olsun iyi bir yazı, slogan, başlık sizi hedef kitlenize götürerek satışlarınızda büyük başarı elde etmenizi sağlayabilir. Amacınızın dışında vurgu yapılan metinler ile emeğinizin boşa gitmesi kaçınılmaz olabilir. Broşür tasarımında da diğer reklam araçlarında olduğu gibi kullanacağınız metinler ile alakalı profesyonel olarak bu işi yapan firma veya kişilerden yardım almanızı öneririz.

Tasarım – Düzen

Broşürünüzde kullanılacak içeriğin önemi kadar tasarımı da aynı ölçüde önemlidir. İnsanlar gözlerine güzel gelmeyen, düzensiz ve kalitesiz duran broşür tasarımlarını genellikle görmezden gelirler. İnsanların bakmasına, daha sonrasında da firmanızı anlamasına yardımcı olabilecek tasarımları tercih etmelisiniz. Tasarımın oluşturulmasında hedef kitle, amaç önemlidir. Bu ayrıntılar belirlendikten sonra oluşturacağınız tasarımı profesyonel kişilerden yardım alarak ilerletmeniz sonuca ulaşmanızda fayda sağlayacaktır.

Kontrol, Kontrol ve Tekrar Kontrol

Broşür tasarımınızın tasarımı kadar baskısı da önemlidir. Baskı sürecinde ise yapılan işin tüm detayları ile kontrol edilmesi en önemli altın kuralınız olmalıdır. Broşürde yapılan ufacık bir hata yanlış sonuçlara neden olabilir. Kontrol işin her zaman telafisidir. Broşürünüz üzerinde yer alan iletişim bilgileri, içerikler, pantone ve normal renkler, baskıya hazır hale gelmesi gibi tüm kontrolleri sağladıktan sonra ter temiz bir iş elde etmek için prova baskı almanızı öneririz.

Broşür Baskı

Broşür tasarımınızı tüm detayları ile bitirdikten sonra geriye baskısını yaptırmanız kalıyor. Broşür tasarımınızın kreatifliği ve düzgünlüğü ne kadar güzel olursa olsun yanlış bir baskı işi tamamen çöpe çevirebilir. Bu sebeple baskıyı yapacak bir A’dan Z’ye tüm detayları kontrol edebilecek, güvenilir, referansları olan matbaa bulmanızı öneririz.

Yatırımın Geri Dönüşü

Tüm bu aşamaları yapmanız emin olun size verdiğiniz emeğin karşılığını kat ve kat fazla olarak geri verecektir. Yaptığınız ve bütçe ayırdığınız bu işin meyvelerini en kısa sürede yiyeceksiniz. Çünkü unutmayın güzel ve kaliteli her iş her zaman hatırlanır bu da sizin marka bilinirliğinizi arttıracak en önemli etkenlerden biridir.

Benzer İçerikler

Ara Soru Sor