B
B
B
P
P
P

Sosyal Medya Yönetimi … Post’tan Çok Daha Fazlası

Sosyal Medya Yönetimi … Post’tan Çok Daha Fazlası

Birçok kişi, sosyal medyanın sadece Facebook, Twitter ve Instagram'da içerik yayınlamayı içerdiğini düşünmektedir. Ancak, sosyal medya büyümeye ve gelişmeye devam ettikçe, bundan daha fazlasını içerir – (Özellikle sonuçları görmek istiyorsanız.)
Bir Sosyal Medya Yöneticisiyseniz veya işinizdeki sosyal medyayı yönetmekle görevlendirilmişseniz, post paylaşımının yanı sıra yapmanız gereken çok daha fazla şey vardır.
 
"Yapılacaklar" listenize eklemeniz gereken 10 şey;
 

1.Bir sosyal medya stratejisi geliştirin

İlk postunuzu paylaşmadan önce, ayrıntılı bir sosyal medya stratejisine sahip olmak önemlidir. Bu, marka bilinirliği, web sitenize ek trafik veya daha fazla satış gibi, elde etmek istediğiniz şeyi belirtmelidir. Bu strateji daha sonra bu belirlenen hedeflere ulaşmak için yapmanız gerekenleri belgelemeli ve sürecinizin geri kalanı boyunca bir rehber olarak kullanılmalıdır.
 

2.Markanızı güncelleyin

Tüm sosyal medya kanallarınızda (ve diğer pazarlama platformlarında) net ve tutarlı olmasını sağlamak için markanızı gözden geçirin.
Profil resimleriniz için logonuzu kullanın ve kapak resimlerinizin işletmenizin USP'yi (Eşsiz Satış Vaadi) açıkça göstermesini sağlayın.

3.Aylık takvim oluşturun

Geçici bir şekilde yayınlamak yerine, aylık bir gönderi planı listesi oluşturarak aktivitelerinize bazı yapılar ekleyin. Bu, yayınların tutarlı olmasını sağlamaya yardımcı olabilir. Ayrıca, postlar yayınlanmadan önce yazım veya dilbilgisi hatalarını iki kez kontrol etmenin harika bir yoludur.
 

4.İletileri önceden planlayın

Özellikle ofis dışındaysanız veya toplantıda kalıyorsanız, belirli zamanlarda oturmak ve el ile göndermek için her zaman uygun değildir. Bunun yerine, yayınları önceden zamanlamayı düşünün. Bu, uzun vadede size zaman kazandırabilir ve postların yayınlanması gerektiğinde yayınlanmasını sağlayabilir.
 

5.Yorumları yanıtlayın

Makul bir süre içinde takipçilerden gelen mesajlara veya yorumlara yanıt verdiğinizden emin olun. İşlemi hızlandırmak için örnek yanıtları içeren bir e-tablo bile oluşturabilirsiniz. Bununla birlikte, her yanıtın bir şekilde kişiselleştirildiğinden daima emin olmak önemlidir.
 

6.Konuşmaları dinleyin

İnsanların işinize kasten yönlendirdiği yorumlara / mesajlara yanıt vermenin yanı sıra, sizin harcinizde başkasıyla gerçekleşmiş olan ilgili konuşmaları da dinlemelisiniz. İşletmeniz, sektörünüz ve hatta rakiplerinizle alakalı anahtar kelimeleri arayın. 
 

7.Takipçilerinizi yönetin

Tüm takipçilerinizi takip etmek zor olabilir, ancak Twitter listelerini kolayca kategorilere ayırabilirsiniz.
Örneğin, yerel alandan müşterilerin, düşünce liderlerinin, endüstri haberlerinin, etkili blog yazarlarının ve hesaplarının bir listesini oluşturabilirsiniz. 8. reklamı çalıştırın
İnsanların sosyal medya kanallarınıza doğal olarak gelmelerine izin verebilmenize rağmen, fark edilmenize yardımcı olmak için reklam yayınlamayı da düşünebilirsiniz. Bir bütçe belirlemeniz, hedef kitlenize karar vermeniz ve reklamları düzenli olarak izlemeniz gerekir. Ancak, ne kadar çok koyarsanız, o kadar çok dışarı çıkarsınız.
 

8.Yarışmalar

Her iş için doğru olmasa da, yarışmalar ve ödül çekilişleri sosyal medyada çok popüler. Katılım seviyenizi artırmaya, daha fazla takipçi almanıza ve ayrıca e-posta veritabanınızı geliştirmenize yardımcı olabilirler. Başlamadan önce tanıtım kurallarını kontrol etmeyi unutmayın
 

9.Aylık rapor oluşturun

Stratejinizin, aylık raporlama yardımı ile devam ettiğini kontrol edin. Bu, geçen ay boyunca neler olduğuna bakmak ve ilerlemeyi ilerletmek için herhangi bir fırsat olup olmadığını görmek için bir fırsattır.
 

10. Sosyal medyadaki gelişmelerden haberdar olun

Sosyal medya hızlı hareket ediyor, bu nedenle yeni araçlar, özellik değişiklikleri, en iyi uygulamalar ve hatta sosyal arama algoritmalarındaki güncellemeler gibi en son gelişmeleri aktif olarak takip etmeniz önemlidir.
 

Benzer İçerikler

Ara Soru Sor