B
B
B
P
P
P

İyi Bir Web Site Tasarımının Arkasında ki İpuçları

İyi Bir Web Site Tasarımının Arkasında ki İpuçları

Web site tasarımınızda ne istediğinizi tam olarak bilmeniz önemlidir. Çoğu işletme sahiplerinde bu potansiyel mevcuttur. Web site ziyaretçilerinizi potansiyel satışa dönüştürmek için; ne olursa olsun web sitenizin ana odak noktası olmalıdır. Peki bu odak noktasını nasıl belirliyor ve ne yapıyorsunuz? Maksimum potansiyel müşteri için web site tasarımı arkasında ilerlemenizi sağlayacak bu kılavuzu izleyin.

Şaşılık testini geçiyor mu?

Sayfanızın odak noktasının açık olup olmadığını belirlemek için kolay yollardan biri şaşılık testi yapmaktır. Bu basitçe ekranınızdan bir adım geriye gitmeyi ve ekrana gözlerinizi şaşı yaparak bakmanızı gerektirir. Ne görüyorsunuz? Muhtemelen sadece temel şekiller ve bulanıklık. Tasarımın bulanık olması gerekir ve web sitede sadece büyük, en temel şekillerin algılanması gerekir. Bunun amacı işinizin görsel hiyerarşide üst düzey bir görünüm elde etmesidir. Şaşılık Testi basit gelebilir ama kullanıcı deneyimi için birçok yönden basit taktikler önemlidir. Maksimum dönüşümler elde etmek için bu basit taktiği göz ardı etmeyin ve tasarımınızın bu sayede kusursuz olmasını sağlayın.


Az ama öz

Belki web sitenizde istediğiniz tüm şeylerin bir listesi var. Ya da belki tüm web sitelerinin yer imi var. İlham tasarım amaçlarına ulaşmak için önemli iken, açgözlü olmak ve web sitenize çok fazla link verip kullanıcıyı sıkmak doğru değildir. Web sitenizde sadece birkaç ana odak olmalıdır.

İletişimi tetikleyin

Bir kullanıcı sayfanıza geldiği andan itibaren iletişim ağınız açık olmalıdır. Hatta kullanıcıları hızlıca eyleme sevk etmek için hazırlanan kısa ve basit yapıdaki kelime öbekleri kullanılmalıdır. "Şimdi İncele", "Hemen Arayın" gibi kelimeler bunlara birer örnek olabilir.


Şirketinizi farklı kılanın ne olduğunu belirleyin

Muhtemelen şehrin etrafında tek diş hekimi veya avukat sen değilsin, kullanıcılar arama motorunda bir arayışa geçtiğinde senin web siten ile birlikte birçok web sitesi de inceleyecek. Bu sebeple seni onlardan ayıran bir özelliğin olmalı. Web sitenizi ziyaret eden kullanıcılara benzersiz bir teklifte bulunarak ya da ihtiyaçlara yönelik bir kampanya ile bir adım öne geçebilirsin. Önemli olan kullanıcıların ihtiyaçlarına doğru bilgiler sunmak, onları iletişime tetiklemek. Bunu yeni flat web tasarımları, sadelik ve aradıklarını çabuk bulmaları ile sağlayabilirsiniz.

Web sitenizin her sayfası güvenilir olmalı

Tüketiciler bir web sitesinden alışveriş yaparken kendini güvende hissetmek ister. Kullanıcılar web sitenizde kendini ne kadar güvende hissederse o kadar alışveriş yapacak ve para harcamaktan çekinmeyeceklerdir. Müşterilerinize bu güveni sağlamanızın birçok yolu mevcut; sitenizde referanslarınızda dahil olmak üzere geçmiş müşteri memnuniyetlerini paylaşmanız, referanslarınızın logolarını bulundurmanız ve olumlu eleştirilere yer vermeniz bunlardan bazılarıdır. Eğer bir e-ticaret siteniz var ise ekstra olarak güvenlik rozetlerini web sitenizde barındırmanız önemli bir konudur.


Dengeli metin ve görsel öğeler

Web site içeriğinde çok az ve yeterli şeyler söyleyin. Ayrıca yararlı bilgiler sağlarken web sitenizin görsel olarak da hoş olması gerekir. Basit ve öz olmak markanızı daha akılda kalıcı olmasını sağlayacaktır. Daha fazla ziyaretçi çekmek için daha fazla görsel kullanın ve kullanıcıları okumak için ikna edin. Web sitenizde metin ve görsel uyumu ile belli bir denge varsa, kullanıcı deneyimini yükseltmiş ve gerekli ilgiyi çekmiş olacaksınız.

Benzer İçerikler

Ara Soru Sor