B
B
B
P
P
P

Katalog Tasarımı Materyalleri Oluşturmanın 25 İpucu

Katalog Tasarımı Materyalleri Oluşturmanın 25 İpucu

Hepimiz çeşitli işletmelerden çoğu zaman kataloglar almışızdır ve hemen hemen hepsinin ortak bir yönü var; sıkıcılar.

Çoğu zaman incelediğimiz veya incelemeye çalıştığımız bu katalog tasarımları sayesinde sıkılmışızdır. İçleri gereksiz bilgiler hatta kimi zaman bir romanı andıracak kadar fazla metin ile doludur. Dişçinizde sıra beklerken bu tarz kataloglara denk geldiğinizde elinize almayın çünkü emin olun iç sıkıntınız artarak çoğalabilir ve oradan kaçmak isteyebilirsiniz.

Peki, katalog tasarımı okuyucular tarafından sıkılmadan ve ilgiyle ilgilenilebilecek bir materyale nasıl dönüşebilir? Size bu konuda 25 ipucu vermek istiyoruz.

1. Basit Düşünün
Basit katalog tasarımı son derece etkili olabilir ve sıkıcı olmak zorunda değildir. Bu tarz bir örneği hayal edemiyorsanız yardımcı olalım; en basiti kapak tasarımını beyaz üzerinde yer alan metin veya logoyu ise kabartma olarak düşünün, etkisi çok modern ve temiz değil mi? Hatta bu iç sayfalarda bile uygulanabilecek bir metottur. Bu tarz kabartmalar çalışmanıza ilginç bir doku ekleyecektir.

2. İşlevselliği Düşünün

İlk bakışta bu tarz bir katalog tasarımı yeterince basit görünüyor fakat ebatları neredeyse kalın bir kitap boyutunda. Tanıtım kapağı farklı bir tarz yaratılarak katlamalı olarak düşünülmüş, okuyucular için bu tarz işler ufak sürprizlerdir. Basit bir şekilde broşür tasarımında çiçekler ile kırmızı renk birleştirilmiş ve inanın çok etkili olmuş.

3. Basit Şekiller ile Etkisini Artırın
Katalog tasarımında kullanılabilecek bu tarz kesilmiş geometrik şekiller, öne çıkarmak istediğiniz mesaj için hem ilgi çekici hem de üç boyutlu bir görünüm sergiler. Kataloğunuzu eline alan ve inceleyen okuyucular üzerinde ise eğlenceli bir etki yaratacaktır.

4. Doğrusal Tutun
İç içe katlamalı broşürleri elinize aldığınızda neresine bakacağınızı nasıl doğru tutacağınızı şaşırabilirsiniz. Katlamalı broşür tasarımı yapılacaksa muhakkak akordeon görünümlü bir seçenek tercih edilmelidir. Katlamalar açıldığında da tüm broşür tasarımı rahat bir şekilde incelenebilir olmalıdır.

5. Refleksleri Fiziksel Olarak Düşünün ve Tasarlayın
İnsanlar meraklıdır ve çoğunlukla da refleksleri ile hareket ederler. Katalog tasarımı yaparken bu tarz bir katlanmış sayfa düşünmek ve bunu yaratmak tüm okuyucular tarafından merak edilecek ve muhakkak altında nasıl bir bilgi olacağını görmek isteyeceklerdir. Ufak bilgileri bu tarz tasarımlar ile zenginleştirin.

6. Değişik Uçlar ile Yaratıcı Olun
Katalog tasarımı hizmet veya ürünlerinizi anlatmak adına yetersiz olabilir diye düşünüyorsunuz ve müşterilerinize firmanızın CD’sini de dağıtmak istiyorsunuz; işte bu tarz yaratıcı bir düşünce hem kataloğunuzu sıradanlıktan kurtaracak hem de okuyuculara bunun için bir teşvik yaratmış olacaksınız.

7. Sıradan "Broşür Tasarımı" Dışına Çıkın
Bu tarz bir broşür tasarımı, inanılmaz yaratıcı olmanın mükemmel örneklerinden biridir. Bu tarz tasarımlar yapısı gereği interaktif ve üç boyutludur. Aynı zamanda okuyucularınız üzerinde kalıcı bir izlenim yaratır.

8. Şekilleri Birleştirin
Sayfalarınızın sadece dikdörtgen olması gerekmez, hatta kare olmak zorunda da değil. İşiniz ne olursa olsun farklı şekiller kullanabilirsiniz. Çemberler, üçgenler, simetrik dörtgenler olabilir. Broşür tasarımı bu tarz farklı şekillerden oluştuğunda okuyucular sayfaları açtığında farklı bir eylem içine girdiğinden akılda kalıcılığınız artacaktır.

9. İnce Ayarlamalar Yapın
Burada ki katalog tasarımı nispeten standart görünüyor fakat kullanılan yuvarlak köşeler ve kahverengi tonları sıcak bir izlenim oluşturuyor. Samimi ve sade bir tasarım için düşünülebilecek bir seçenek.

10. Malzemelerinizi Düşünün
Baskıda kullanılan malzeme ile broşür tasarımınız daha da ayrıcalıklı olabilir. Örneğin son yıllarda hızla tüketilen yeşilliklere değer verdiğinizi gösteren geri dönüşümlü bir kağıtları tercih edebilirsiniz. Bu işinizi endüstriyel sıradanlıktan kurtaracak ve firmanızı da çevre dostu yapacaktır. Bu tarz bir katalog baskısı okuyuculara çok dünyevi duygular verecektir.

11. Bir Grafik Elemanı Olan Dokuları Kullanın
Bazen katalog tasarımı hazırlarken sadece fotoğraflar metinleriniz ile örtüşmeyebilir. Şirket kurumsal renkleri gözetilerek veya tamamen aksi olan farklı renklerden oluşan dokular kullanıldığında tasarımınız ayrı bir boyut kazanmış olacak.

12. Eğlenceli Olun
Bu broşürü inceleyen okuyucular dikkatleri tasarımdan ve bu işin üzerinden alamayacaktır. Özellikle eğlence sektörüne hitap eden bir firma iseniz bu tarz bir broşür tasarımı tam size göre. Parlak renkler, çizgi çalışmaları, ayrı olarak tasarlanmış gözlük tüm ilgiyi tasarımınıza odaklayacaktır. 

13. Küçük Tutun
Broşür ve katalog gibi basılı tanıtım materyalleri için büyük ebatlar her zaman iyi değildir. Eğer kısa ve ufak boyutlara içeriğinizi sığdırabiliyorsanız küçük ebatlar her zaman daha yaygınlaşan bir tür olabilir. İnsanlar küçük ebatlı bu tarz tasarımları çantalarına veya ceplerine kolayca sığdırabilecekleri için almaktan çekinmeyeceklerdir.

14. Kırım Bilgilerinizi Genişletin
Tipik bir broşür tasarım kırımları genellikle sıradan ve aynıdır. Okuma yönü genellikle soldan sağa devam eder. Bu standartların değişip kırımlarla oynayabilirsiniz. Yukarıdan ve aşağıdan açılan ve tek bir sayfa gibi görünen broşür tasarımları genellikle daha kullanışlıdır ve insanlar bu tarz broşürlerde alacakları bilgiyi tek bir sayfada görür. 

16. Yararınıza Olacak Perspektifler Kullanın
Katalog tasarımı hazırlarken tipografi tasarımı tamamen düz bir sayfa üzerine olmak zorunda değildir. Görsellerinize ilgi eklemek ve kendi başlarına görsel unsurları oluşturmak için farklı açılar kullanabilirsiniz. Bu tasarımda da kullanılan damalı desen sayfanın ortasına okuyucuyu çekmek için kullanılmıştır, aynı zamanda da ilginç bir uyum yaratılmıştır.

16. Baskıda Özel Kesimden Yararlanın
Bu katalog tasarım örneğindeki gibi küp kesikler kullanarak bilgiyi ortaya çıkarmak için ilginç pencereler oluşturabilirsiniz. Görselin tamamen gözükmesini engeller ve insanların kataloğu açıp araştırması için de yeterli merakı uyandırmış olursunuz.

17. Taşıyıcı Tasarlayın
Broşürleriniz genellikle ufak ebatlıysa ve bu broşürler bir yerde sergilenecek ise genellikle masaya veya herhangi bir standa saçılmış olarak gözükür. Hâlbuki ki sadece broşür tasarımınıza özgü bir taşıyıcısının olması hem daha profesyonel gözükecek hem de bütün olarak düzenli duracaklar.

18. Değişimden Korkmayın
Aynı sektörde olunsa da rakiplerinizin kopyası olmak zorunda değilsiniz. Aynı bilgileri içeren çok daha farklı katalog ve broşür tasarımları yaratılabilir. Buradaki tasarımda üç farklı fotoğraf her biri kendi kişiliğini yansıtmak için farklı renklerde kullanılmış.

19. Akıllı Olun
Bu katalog tasarımında konu katlanabilir mobilyalar olduğundan tasarımda da bu izlenim verilmek istenmiştir. Katalogda kullanılan özel kesimler ve fontların değişik kullanılışı tasarıma ayrı bir boyut kazandırmıştır.

20. Vurgulayıcı Sayfalar Kullanın
Bu sayfa bir önceki katalog tasarımının iç sayfa örneğidir. Bir tasarım öğesi olarak bu şekilde özel kesimler ile sayfalardaki vurguyu artırabilirsiniz. Bu sayfa herhangi bir bilgi içermiyor fakat yine de vurgulayıcı özelliğiyle hala bir göreve sahip.  

21. Üst ve En Zirveyi Düşünün
Örneğin bu örnekte konu snowboard ve tamamen broşür tasarımı düşünülerek tasarlanmış. Broşür kıvrımlarıyla bir dağ ya da yamaç izlenimi veriyor. Bir amaç ile tasarlanmış bu örnekte inceleyenler için ideal bir enerji vardır.

22. Sınırları Belirleyin
Bu katalog tasarımı iki farklı şekilde benzersizdir; yalnız bakıldığında bir kitap, tümüyle bakıldığında ise hediye paketi görünümündedir ve insanlar hediyelere bayılır. Spiral ciltli bir katalog olan bu tasarıma yine bir tasarım öğesi olan kılıf eklemek işinizi daha ayrıcalıklı kılabilir. Kataloğa ulaşabilmek için kılıfından çıkarmak zorunda olan okuyucular için lüks ve daha kişisel hissiyat vermesinde büyük katkısı vardır.

23. Açısal Yaklaşın
Bu broşür tasarımı genel şekli ile uzun ve ince bölümlere katlanmış bir şekildedir. Keskin açıları ile zarf izlenimi verir ve daha ilginç bir parça oluşturabilmek için yardımcı olur.

24. Yazı Tarzınızda Yaratıcı Olun
Grafik veya fotoğraflarla tipografi oluşturma ilgi çekme ve mesajın karşıya doğru geçmesi için harika bir yoldur. Bu broşür örneğinde de olduğu gibi sloganlarınızı veya mesajınızı bu tarz bir görsel ile verebilirsiniz. Renk ve şekillerden oluşan tipografi ile broşür tasarımınız benzersiz bir görünüm yaratacaktır.

25. Bir Amaç İçin Düşünün
Broşür tasarımı fonksiyonel ve interaktif olabilir. Amacı olan tasarımlar yaratabilirsiniz. Bu örnekte ilk izlenim broşür olsa da açıldığında tamamen bir haritaya dönüşüyor. Broşür tasarımı hazırlarken bir bilgi kaynağı olmalarından çok kreatif ve yaratıcı amaçlar düşünün. Fonksiyonel tasarım günümüzde büyük bir eğilim oluyor ve önümüzdeki günlerde bu tarz tasarımlara daha çok rastlayacağız gibi duruyor.


İlhamları aldınız, artık tasarıma başlayabilirsiniz.

Müthiş tasarımlar oluşturmak için sizlere yollar gösterdik ve esinlenebileceğiniz örnekler sunduk bu sebeple artık bir mazeretiniz yok. Her okuyucu ve hedef kitle için ayrı bir şey düşünmelisiniz ve artık aklınızda bu tip ipuçları tutarak benzersiz tasarımlar yaratabilirsiniz.

Benzer İçerikler

Ara Soru Sor