B
B
B
P
P
P

Kişiselleştirilmiş Baskı Nedir?

Kişiselleştirilmiş Baskı Nedir?

Ürettiğiniz baskı içeriğini özelleştirmek için müşteri verilerini kullanmak iyi bir yoldur. Her müşterinin zevkine uyacak ayrı bir baskı tarzı yakalamak tasarım ekibinin kreatifliğiyle doğru orantılıdır diyebiliriz.

Müşterinizin satış eğilimlerini, iletişim bilgilerini bilmek ve müşterilerinize her zaman özgün tasarımlar sunmanız ileriki iş ortaklığınız için de geliştirici bir durum sergileyecektir.

Kişiselleştirme Faydaları

  • Ürün cazip hale gelir
  • Ürünün kullanılabilirliği artar
  • Ürünleri gören her müşteri muhakkak satın almak ister
  • Sorular, emir ve yatırım getirisini artırır

Kişiselleştirilmiş baskının iki ana hedefi vardır. Öncelikle dikkat çekmek için kullanılır. Firmalar bu tarz baskıları müşterileri ile temas kurduğu noktada dikkatleri çekmek ve doğru hedefi nişan alarak satışlarını arttırmak adına kullanmaktadır.

İkinci hedef ise ürünleri ve hizmetleri hakkında müşterinin dikkatini odaklamak istemeleridir. Baskıyı ne kadar kolaylaştırır ve hedef kitleye yönelik bilgileri içinde tutarsanız ilgilenen kitle odaklanacak ve pazarlamacılarınız için dönüşüm ve kazanç da otomatik olarak artacaktır.

E-postalarınız katalog ve broşürlerinizi kişiselleştirmek için müşteri verileriyle doludur. Bu verileri kullanarak harika bir iş ortaya çıkarabilirsiniz.

Temel Kişiselleştirme

Kişiye özel baskı en temel düzeyde isim, adres ve diğer metin gibi unsurları doğrudan veri tabanından alınan eklemektir. Bu bilgi taşıyıcı sayfada eklenecektir aynı zamanda zarf ve örneğin bir katalog kapak sayfası gibi bir öğe üzerine yazdırmak için kullanılabilir. Katalog veya broşür basılırken bu bilgiler genel olarak belirli alanlarda taş baskı sonrası boş bırakılır daha sonra püskürtme veya lazer kullanılarak yazdırılır. Ancak, birçok durumda, şimdi tek bir işlemde ofset ve dijital baskı yapabiliriz ve hatta kişiselleştirme bu düzeyde dört renkli olabilir. Bu da hem maliyeti düşürecektir hem de çok hızlı sonuç almanızı sağlayacaktır. Ayrıca kişiselleştirilmiş harf veya kapak tanıtımları ekleyebilir ve aynı zamanda yerel bir mağaza adresi eklemek ya da iletişim bilgileri için kapaklarda boşluk bırakabilirsiniz. Tüm bu ekstra düşünülen her ayrıntı müşteri için ürünün değerini artırır, onların okumasını ve gerçek alıcılara dönüşmelerini sağlar.

Grafik ve Değişken

Sonraki aşamada tek renk temel kişiselleştirme yerine yararlılığı daha da artırmak için daha yaratıcı yollar izlenmeli ve dört renkli baskı kullanılmalıdır. Müşterinin kendisi tarafından belirlenen sayfa, kapak, tasarım ve metin ile birlikte kişiselleştirilmiş baskı almak mümkündür.

Örneğin; eğer müşteri daha önce bir çim biçme makinesi satın aldıysa, çapraz kapak sayfasında bir çit düzeltici ya da belki bir çürütücü satmaya karar verebilir ve bu ürünlerinizi bu alanlarda gösterebilirsiniz. Ayrıca iki hafta önce gösterilen verilerde, müşteriniz çim tohumu ve bitki besin içeren web sitenizde bir alışveriş sepeti terk etti, aynı zamanda kataloğun kapağı dışında ilk sayfalarda da bu öğelere bağlantılar eklemek isteyebilirsiniz. Eğer verileriniz doğru ise data da yer alan her müşteriniz için bunu uygulayabilirsiniz.

Ayrıca ön kapağın içinde bu öğeler üzerinde teklifler gösteren bir panel oluşturarak verilerinizde ki benzer ürünlerinizi katalog içinde onlara daha fazla işaret eden bir “Bu ürünü de sevebilirsin”  başlığı ile kullanabilirsiniz.

Diğer Online Veri

Kişiselleştirme bir sonraki level diğer veri kaynaklarından daha fazla içerik toplamaktır. Bu durumda, dünya ile neredeyse parmaklarının ucunda herhangi bir bilgi mevcut dijital veri bilgi olarak kullanılabilir. Örneğin, olası bir dijital harita üzerinde bilgileri depolamak ve müşterinin evinin yönünde ki yerel mağazaların saatleri arasında birleştirme yaparak bunu baskıda kullanabilirsiniz. Olasılıklar yalnızca veri kaynakları ve hayal gücünüzle sınırlıdır.

Başka bir örnek ise, değişken veriler de stok veya fiyatlandırma sisteminiz düz benzer bir şekilde pek çok web sitesi üzerinde bulunan ürün promosyonları ve özel teklifleri görüntülemek için alınabilecek şekilde olabilir. Ayrıca yazdırma işlerinden belki daha sık içine geleneksel yılda iki kez broşürünüzü e-posta olarak gönderebilirsiniz, odaklı ve tarihli e-postalar daha hedefli ve daha düzenli olması anlamına gelir.
 
Kalite

Son yıllarda, dijital mürekkep püskürtmeli ve lazer kalitesinde kişiselleştirilmiş dijital baskı kalitesini, yani büyük ölçüde geliştirilmiş ofset baskı en uzman gözler ile ayırt edilirdi ama şimdi ayırt edilemez. Böylece dijital ve ofset karıştırma şimdi çok iyi, müşterileriniz için kusursuz kalite sunan her yöntem ile çalışılabilir.

Maliyet

Baskı maliyetleri ne kadar baskı aracı kullanacağınız ve özellik ekleyeceğiniz ile doğru orantılıdır. Kişiselleştirme seviyesi için en uygun yazıyı bulmak ve ihtiyacınızı buna göre belirlemek de maliyeti etkileyecektir. Bazı baskı cihazları köşeden köşeye yani tam sayfa ve kişiye özel üretim yapabilirken bazıları ise daha basit siyah beyaz baskı üretebilir. Fakat en önemlisi, ihtiyaçlarınıza uygun baskı materyallerini belirleyip bütçeniz dahilinde en iyi çözümün bulunmasıdır.

Benzer İçerikler

Ara Soru Sor