B
B
B
P
P
P

Kullanıcı Deneyimi Nedir ve Neden Bu Kadar Önemlidir?

Kullanıcı Deneyimi Nedir ve Neden Bu Kadar Önemlidir?

Kullanıcı Deneyimi Nedir?

Kullanıcı deneyimi, web sitesi, uygulama veya çevrimiçi iletişim yoluyla işletme veya kuruluş ile kullanıcıların etkileşimde olduğu tüm deneyimlerdir. Duymak ve yapmanın yanı sıra; duygusal tepkiler, gördüğünüz her şeyi içerir.

Kullanıcı Deneyimi Neden Önemli?

Uzun yıllar boyunca; Google, Twitter, eBay ve Amazon gibi son derece başarılı şirketler kullanıcı deneyiminde doğrudan etkisi olduğunu kabul etmişlerdir. Bu şirketler tesadüfen başarılı olmadı. Onlar sürekli müşteri memnuniyetini yüksek seviyede tutmak için gerçek kullanıcılar ile kendi işlerini her yönüyle test ettiler. Bunun en önemli nedeni ise; “İnternette, müşteri kraldır” söylemidir. Herhangi bir noktada web site ziyaretçileriniz kullanıcı deneyiminiz düşükse genellikle rakiplerinize yönelir. Sağduyulu kullanıcılar internet üzerinden bilgilere kolayca ulaşabilir ve yavaş çalışan bir web sitesinden hemen çıkarak rakiplere yönelecektir. Ve yönelen kullanıcılar bir daha geri gelmeyecektir.

İyi Bir Kullanıcı Deneyim Tespitleri;
  • Satış ve çevrimiçi dönüşümleri artırır.
  • Marka algısını geliştirir.
  • Google gibi arama motorlarında sıralamayı iyi yönde etkiler.
  • Geliştirme ve destek maliyetlerini azaltır.
  • Dış kaynak maliyetlerini düşürür.

Kullanıcı Deneyimi Testi Nedir?

Kullanıcı Deneyim testinin birçok adı vardır; UX Testi, Kullanılabilirlik Testi, Kullanıcı Testi vb. Hepsi kullanıcıların ne anlama geldiğini ve süreçlerde ne derece etkili olduğuna bakar.

Geleneksel kullanıcı testleri; bilgisayar başında oturup gözlem yapan, kendilerine verilen bu görevleri yerine getirmek için tek tek test yapan katılımcılar tarafından yapılır. Yani bu testler gerçek kullanıcılar tarafından izleme, dinleme gibi görevler ile yapılır.

Geleneksel kullanıcı deneyim testleri çok etkilidir ama zaman ve sonuç ilişkisine bağlı olarak müşterilere pahalı gelir. Fakat kullanıcı deneyimini geliştirmek; satışları artırır, marka sadakati oluşturur ve web sitenize gelen müşteri sayısını her geçen gün artırır. Bu sebeple bir markanın büyümesinde çok etkili bir yoldur.


Nasıl Bir Kullanıcı Testi Bana Yardımcı Olur?

Kullanıcı deneyimi gerçek bir veya birden fazla kullanıcının bakış açısıyla test edilir. İnsanların aslında ne hakkında gözlem yaptığı, web sitesi, uygulama veya pazarlama ile etkileşimde olarak ne düşündüklerini uzun vadeli olarak gözlemlemek gereklidir. Neyin işe yaradığını keşfetmek için en iyi yol eylemi daha fazla yöntemle denemekten geçer. Hangi kısımlar gerçekten kullanışsız ise o zaman düzeltilmesi gerekir.

Eğer Google Analytics gibi bir analitik yazılımı kullanıyorsanız o zaman dönüşüm hedefleri, detaylar ve istatistikler size web siteniz ile alakalı çok şey söyleyecektir. Kullanıcı deneyimi testi size nedenleri söyler.

Neden kullanıcılar sitenizde kalıyor ya da ayrılıyor?
Neden satın alıyor ya da almıyor?
Neden ödeme esnasında alışveriş sepetlerini terk ediyor?
Neden firmanız yerinize rakipleriniz tercih ediliyor?

Aslında hemen hemen her şeyi test edebilir ve kullanıcıların ne anlatmak istediklerini kavrayarak sitenizi iyileştirebilirsiniz.

Benzer İçerikler

Ara Soru Sor