B
B
B
P
P
P

Mobil SEO: “Responsive Tasarım” – “Ayrı Mobil Site” ve “Dinamik Hizmet” Farklılıkları

Mobil SEO: “Responsive Tasarım” – “Ayrı Mobil Site” ve “Dinamik Hizmet” Farklılıkları

SEO hizmetleri, Google ve diğer arama motorlarının mobil dostu algoritma geliştirip güncellemesi ile daha heyecanlı bir hal aldı. Mobile uygun bir web tasarımınız yoksa artık arama motorlarında geri sıralara düşmeniz kaçınılmaz bir son. Son araştırmalarda da görüldü ki mobil cihazlar arama trafiğinin büyük bir kısmını kaplıyor. Arama motorlarında tanınmak istiyorsanız ve sıfırdan bir web sitesi oluşturacaksanız 3 başlıktan birini kesinlikle tercih etmelisiniz;

 • Responsive Web Sitesi
 • Mobil Web Sitesi
 • Dinamik Hizmet

Responsive Web Tasarımı

Web site tasarımınız responsive ise tüm mobil cihazlarda, sayfalarınız için bir tek URL’yi sunar ve değişen ekran boyutlarına sığacak şekilde bir görüntü yakalanmasını sağlar. Yani web sitenizin responsive olması tüm cihazlar için aynı sayfayı temsil etmesi anlamına gelir. Responsive web tasarımları bakımı kolay ve arama motorları için yapılandırma açısından daha az karmaşıktır.

Aşağıdaki görsel responsive web tasarımı için tipik bir senaryoyu gösterir. Gördüğünüz gibi sayfanızı hangi cihazda açarsanız açın otomatik olarak algılayacak ve web sitenizi buna göre boyutlandıracaktır. Hangi cihazdan açılırsa açılsın tek bir URL girer ve aynı HTML içeriğini alırsınız.

Tabi tüm web siteleri için aynı kullanım söz konusu olmamalıdır. Çok fazla içeriğe sahip ve karmaşık bir yapısı olan web siteleri responsive web tasarımı tercih ederek mobil dostu olarak görülmezler. Bunun nedeni ise kullanıcı deneyiminin çok düşük olmasıdır. Bir web sitesinde ki aynı yükü responsive tasarıma verirseniz sayfalar yavaş açılacak, süre uzadıkça da kullanıcılar web sitenizi terk edecektir. Bu da kullanıcı deneyimini düşürür.

Responsive Tasarımın Artı ve Eksileri

Artıları

 • Daha kolay ve bakımı az maliyetlidir.
 • Tüm cihazlar için tek bir URL yeterlidir.
 • Karmaşık cihazları algılamasına ve yönlendirmelere gerek yoktur.

Eksileri

 • Masaüstü için gayet dolu ve geniş sayfalar mobilde yüklerken yavaş açılmalarına neden olabilir.
 • Tam olarak mobil merkezli bir kullanıcı deneyimi sunmaz.

Mobil Web Sitesi

Mobil web siteleri ise uzantıları; m.alanadi.com şeklindedir. Tamamen mobil cihazlara özel olarak yeniden tasarlanmışlardır. Masaüstü web siteleri gibi fazla içerik barındırsa da yazılar, tıklama alanları, ulaşım tamamen kullanıcı deneyimi düşünülerek tasarlanır.

Aşağıdaki resimde görüldüğü üzere masa üstü ve mobil kullanıcı arayüzleri için tipik bir senaryo gösterir. İki farklı URL ile çalışırlar. Mobil cihazlarda gerekli yönlendirmelerin kesinlikle yapılmış olması gereklidir. m.alanadi.com tarzında ki yönlendirmeler yapılmadığında web site oldukça geç yüklenecektir.

Mobil Web Site Artı ve Eksileri

Artılar

 • Mobil içeriğin farklılaşması sağlanır (Mobil cihazlarda arama yapılan içeriğin optimize edilmesi için olanak sunar)
 • Kullanıcı deneyimi bakımından tam bir mobil merkezli rahatlık sunar.

Eksileri

 • Bakım maliyetleri yüksektir.
 • SEO çalışmaları bakımından hataya daha eğimli olabilir. İki farklı URL barındırması SEO için karmaşık gereksinimler doğuracaktır.

Dinamik Sunum

Dinamik sunum tek bir URL, kullanıcı cihazlarına özel ve bağlı olarak farklı HTML ve CSS hizmeti verir. Bu anlamda masaüstü ve mobil için son derece özel bir kullanıcı deneyimi sunarken, potansiyel arama motoru endeksleme sorunlarını ortadan kaldırılması açısından en iyi seçeneklerden biridir.

Dinamik Sunum Artı ve Eksileri

Artıları

 • Tüm cihazlar için tek URL yeterlidir, karmaşık açıklamalara gerek yoktur.
 • Mobil içeriğin farklılaşması sağlanır (Mobil cihazlarda arama yapılan içeriğin optimize edilmesi için olanak sunar)
 • Kullanıcı deneyimi bakımından tam bir mobil merkezli rahatlık sunar.

Eksileri

 • Karmaşık teknik uygulama gerektirir.
 • Bakım maliyeti yüksektir.

Hangi Yöntem Sizin İçin İyidir?

En iyi mobil yapılandırma durumunuza en uygun ve en iyi kullanıcı deneyimi sağlayan seçenektir. İhtiyaçlarınızı tam olarak anlamadan bir uygulama yapılması sizin için doğru olmaz. Responsive tasarım muhtemelen kurumsal web site tasarımı için en iyi seçimdir, ancak mobil dostu tasarım ve yazılımların tek yolu responsive web tasarımı değildir.

En önemli çıkarım ise net olarak söylenebilir ki; Web siteniz mutlaka mobillere uyumlu olmalıdır. Mobil dostu sitelerin kazançları 2016 yılında daha da artacağa benziyor.

Benzer İçerikler

Ara Soru Sor