B
B
B
P
P
P

Mobil Site vs Responsive Web Sitesi

Mobil Site vs Responsive Web Sitesi

Mobil ve Responsive Web Sitesi Karşılaştırması


Tarafsız bir bakış ile mobil web sitesi mi, yoksa responsive web sitesi mi bu maddelere bakarak karar vermeniz kolaylaşabilir.

Neden/Faktör

Responsive

Mobil Alt Site

Nedir? Tüm cihazlar için uyumlu web tasarımıdır. Responsive web tasarımı olarak bilinir. Herhangi bir mobil boyut için tasarlanmış ve her boyuta uygun olmayan m.alanadi.com uzantılı web tasarımı.
Mobil Uyum Responsive web tasarımı doğru olarak kodlanmış ise tüm mobillere uyumlu olarak çalışır.
Mobil web sitesi de responsive web tasarımı gibi doğru kodlanmış ise hangi boyuta göre tasarlandıysa ona göre uyumlu olacaktır.
 
Esneklik Responsive web tasarımı tüm masaüstü, tablet ve akıllı telefonlar için tam duyarlıdır.
Mobil web sitesi de tüm masa üstü, tablet ve akıllı telefonlar için tam duyarlı olacaktır.
 
SEO Responsive web tasarımı Google ve diğer arama motorlarındaki SEO çalışmalarını her zaman geçer.
 
Farklı bir URL ile çalışmadığı için SEO çalışmaları daha etkili olacaktır.

Mobil site de Google ve diğer arama motorlarındaki SEO çalışmalarını her zaman geçer. Fakat farklı olarak biraz daha uğraş gerektirir.
 
Şuanda SEO uzmanları arasındaki genel kanı mobil web sitesinin kullanıcı deneyimi için daha uygun bir alt yapı oluşturmasıdır.
 
Kullanım Kolaylığı Responsive web tasarımı kullanıcılar için daha kısıtlayıcı ve zordur. Çoğu durumda normal site kodu içerdiğinden ve içerik olarak masa üstü web sitesinden farklı olmadığından yükleme hızı zayıftır. Masa üstü web tasarımında bulunan tüm font, video, görsel ve içerikleri yüklemeye çalışacağından tehlikeye düşer.
 
Kurumsal ve daha az içerik barındıran web siteleri için uygundur fakat ayrıntılı web tasarımlarının responsive olarak uyarlanması kullanım kolaylığını sınırlandıracaktır.

Normal masa üstü web site içeriklerinden ayrı olarak oluşturulan mobil web sitesi iki ayrı web sitesini de korumak için doğru bir yoldur. Mobil web sitesi oluşturmak ayrı olarak daha fazla uğraş gerektirecektir. Çeşitli yönlendirme, interaktif ya da PHP veya jQuery komut dosyası kullanarak otomatik kullanıcı eklenebilir.
 
Mobil site ayrı olduğundan, kod CSS ve HTML çalışma genellikle daha kolay anlaşılır ve bu da kullanım kolaylığını artırır.
 
Tasarım
Tasarım basit olmalı ve daha az tasarım öğelerini barındırmalıdır. Site daha karmaşık hale geldikçe, herhangi bir tasarım öğesini değiştirmek için zor olabilir. Responsive web tasarımı tüm mobil cihaz ve tabletlere uyumlu olacağından köklü tasarımsal değişiklikler yapmak istenirse fedakârlık yapılmak zorunda kalınabilir.
 
Tüm web sitesinde toplam yaratıcı özgürlük sağlar. Alt site duyarlı bir tasarım olarak ele alınmalıdır.
Kullanıcı Deneyimi
Kullanıcı deneyimi açısından iyi bir etki sağlamaz. Normal masa üstü web sitelerinde bulunan içerikler daha yavaş yüklenecek ve css unsurları yavaş veya hiç çalışmayacaktır. Bu da kötü bir deneyim yaşatır.
 
Mobil site özellikle akıllı telefonlar için tasarlanmıştır ve içerikler daha iyi ve daha hızlı açılır.
Mobil ve Masaüstü Görüntü ve tasarım olarak belli sınırlamalara sahiptir.
Tüm mobil cihaz ve masa üstü bilgisayarlarda düzgün çalışması için bu kurallara uyulmalıdır.

Masaüstü için özel olarak tek bir alana sahiptir ve mobil cihazlar için tek olduğundan daha yaratıcı özgür tasarımlar ortaya çıkarır ve farklı cihazlar için web sitenize terzilik yapmanıza izin verir.
 
Hız
CSS ve sorgu kodları da dahil olmak üzere web sitesi daha yavaş olacaktır. Web sayfası elemanları ve içerikler siteyi yavaşlatan özelliklerin başında gelir. SEO için hız önemlidir. Sitenizi test etmek için; Google PageSpeed Insights bakın
 
Mobil sitelerde doğru kodlanmadıkları taktirde hız bakımında yavaş olabilir. SEO için hız önemlidir. Sitenizi test etmek için; Google PageSpeed Insights bakın
Eski Bir Siteyi Güncelleme
Eğer responsive için mevcut web sitesi güncellemeyi planlıyorsanız, bazı CSS medya sorguları eklemek isteyeceksiniz. Çoğu durumda, bir site eğer yazı tiplerini ve bağlantılı görüntüleri daha büyük yapılırsa Google SEO testlerini geçebilir, elementler mobil için gizli ve düzeni flex yapılır. Ancak medya sorguları ve tasarım değişiklikleri hakkında oldukça çok şey öğrenme ve test gerektirir.
 
Bir site çok büyükse, bir mobil alt site eklemek daha iyi olabilir. Bu, sorunsuz bir şekilde mobil versiyonu kolaylaştırmak için izin verir. Mobil sitenizi güncellemek daha kolay, responsive tasarımı nasıl çalıştığını görebilirsiniz. Mobil site kurup, sonra istediğiniz her zaman bu siteyi üst düzey web sitesi veya responsive bir tasarım ile eski sitenizi değiştirebilirsiniz.
Yeni Bir Site Yapmak
Bu birçok kişi tarafından bir site inşa etmek için daha ileri düşünme yolu olarak kabul edilir. En iyisi hiçbir düzen değişikliğini planlamıyorsunuz.
 
Bu web site yöneticisi masaüstü kullanıcılarına mobil deneyimi daha farklı hedefler ve istihdam karşılamak için izin verir.
Parlaklık Karşılaştırılması Düşünün; bir tost makinesi ve karıştırıcının her ikisi de aynı mutfak gereci olsun. Bu tarz bir aletin bakımı daha zor olur ve aynı zamanda cihazın yapabilecekleri sınırlı olabilir. Kimse ıslak tost yemek istemez herhalde.
Düşünün; iki otomobiliniz var ve bu iki otomobiliniz için iki özel ayrı garaj. Bu kulağa hoş gelse de; o gün istediğiniz arabayı almak size daha fazla iş çıkartabilir ve artık iki garaj temizlemek zorunda kalacaksınız.
 
Alan Adı Üst düzey etki alanını kullanır. Tek bir ortak site URL’si kullanarak yönlendirmelerden kaçınır. Web adreslerinin paylaşımını kolaylaştırır.
Üst düzey etki alanını bir "mobil" klasörünün içinde kullanır. Mobil site, kendi etki alan adını kullanmaz.
 
Bir klasörün içinde yer alması SEO için olumsuz bir etki yaratmaz ancak kurulum yaparken kanonik kod isteyebilirsiniz veya robots.txt/ .htaccess / Php kullanarak mobil site için http başlığını vary vermelisiniz. Bu dosyaları düzenlerken çok dikkat edilmelidir. Buna Google tarafından “Dinamik Sunum” denir.
 
Eğer mobil cihazlar için ayrı bir etki alanı adını kullanırsanız o zaman yukarıdaki kanonik ayarlar gerekli değildir.
 
 
Gelecekteki Düşünceler Eğer önemli bir tasarım ya da düzen değişiklikleri planlamıyorsanız web sitesi, yıllarca uyumlu olacaktır.
Bir web sitesi aylar ve yıllar boyunca güncellenir. Herhangi bir zamanda responsive mobil alt site, üst düzey barındırma klasörüne taşınır ve ana web sitesi haline gelebilir.
 
Bulgular
Web sitesindeki yazı ve hedefleri eski web sitesine göre büyüttüğümüzde ve responsive olarak ayarladığımız Google’ın testinden geçti.
 
Fakat bu yükleme hızının yüksek olduğunun göstergesi değildir. Yükleme hızı önemli bir faktördür.
 
Test için 11 küçük resimler (50 x 50 piksel) ve 1 orta görüntüde (x 234 700) bir site kullandık. Bu kullanıcı deneyimi ve hız için 59/100 ve 99/100 iki ayrı puan aldık.
En İyi Seçim
Sayfalarca metin, pek çok ürün, bir sürü yer, ya da bilgilerin büyük tabloları olmasını gerektirmeyen web siteleri için en iyisi.
 
Ayrı masaüstü bilgisayarlar ve mobil cihazları hedeflemek istediğiniz zaman kullanmalısınız.
SEO Özel Durumları
SEO için iyi olsa da, mobil için bazı alanları gizlemeyi düşünmüyorsanız, tasarımda bu tip fazla sayfa metinine izin vermez. Sayfalarca uzun metinler mobilde okunamaz durumda.
 
Çoğu kişi web sayfalarını tararken belirli bilgi arıyor, bunu aklınızda bulundurun.
 
Google açık bir web sitesinde ilgili içerik SEO için iyi olduğunu kaydetmiştir. Bu seçenek ile her masaüstü sayfasında daha fazla metin içerebilir ve isteğe bağlı olarak, sub-web sitesinde daha fazla yoğunlaşmış sayfa kopyasını kullanabilirsiniz. Çok daha fazla içerik web sitesine eklemeye izin verir.
Sonuç  Birçok responsive web tasarımın en iyi çözüm olduğunu düşünüyorum. Tabi ki sakıncaları var; özel güncellemeler ve yeni unsurlar eklerken size zorluk çıkartabilir. Fakat web sitenizde çok fazla tasarımsal güncelleme yapma hedefiniz yok ise yeni kullanıcılar için en iyi çözümdür.
 
  • Küçük ve basit siteler için iyi
  • Daha az web sayfasını korumak için iyi
  • Web adreslerini kolaylaştırır
       x    Kod karmaşıktır, hatalara daha yatkındır.
       x    Yavaş yüklenir.

Web sitenize yeni öğeler eklemek ve tasarım düzenini değiştirmeyi düşünüyorsanız ya da ayrı ayrı mobil ve masa üstü cihazları hedefliyorsanız mobil alt site sürümü çok daha fazla özgürlük sağlar. Bu seçenek ekstra web sayfalarını muhafaza edecektir.
 
  • Büyük ve karmaşık siteler için en iyisi
  • Belirli aygıtlar hedefleniyorsa en iyisi
  • SEO için daha iyi bir kullanıcı deneyimi için ideal
       x    Ekstra web sayfalarını koruması ideal değil
       x    Otomatik yönlendirme komutu gerektirebilir.

 


Benzer İçerikler

Ara Soru Sor