B
B
B
P
P
P

Mobil Uygulama mı yoksa Mobil Web Sitesi mi?

Mobil Uygulama mı yoksa Mobil Web Sitesi mi?

İşiniz veya kuruluşunuz için bir mobil alt yapı geliştirmek istiyorsunuz fakat kullanıcılar için indirebildikleri bir mobil uygulama mı yoksa mobil web sitesi mi oluşturmanız gerekiyor emin olamıyorsunuz. Mobil web siteleri ve uygulamalar ilk bakışta çok benzer görünseler de aslında ihtiyaçlarınıza, hedef kitleye, mevcut bütçeye, amacına ve özelliklerine göre gibi bir dizi faktöre bağlı olarak farklılık gösterir. Bu faktörler göz önüne alındığında hangi yapı sizin için uygundur?

Mobil Web Sitesi ve Mobil Uygulama Arasındaki Fark Nedir?

Bir uygulama ve mobil web sitesinin yararlarını değerlendirmek için önce bu ikisi arasındaki temel farklılıkları anlamak önemlidir. Uygulamalar ve mobil web siteleri akıllı telefonlar ve tabletler gibi taşınabilir cihazlardan erişilebilir.

Bir mobil web sitesi internet üzerinden birbirine bağlı ve tarayıcı tabanlı HTML sayfalardan oluşur ve ilk bakışta normal web sitelerine benzer. Standart web sitesinden bir mobil web sitesini ayıran en belirgin özelliği küçük ekran ve dokunmatik ekran ara yüzü için tasarlanmış olmasıdır.

Herhangi bir web sitesi gibi, mobil web sitelerinde de metin içeriği, veri, görüntü ve video görüntüleyebilirsiniz. Bunun yanı sıra mobil web sitelerinde bir telefon numarası aramak için iletişim bölümünden numaraya tıklamanız yeterlidir, ya da konum tabanlı haritalama sayesinde firmaya kolayca ulaşabilirsiniz.

Mobil uygulamalar ise tarayıcılara işlenmesi yerine mobil cihazınızdan indirilen ve yüklenebilen gerçek uygulamalardır. Kullanıcılar uygulamayı belirli bir işletim sistemi kullanarak örn; App Store, Android Market veya BlackBerry App World vb. cihaza özgü portallardan indirmelidir. Uygulama bir web sitesine benzer bir şekilde internetten içerik ve veri çekebilir veya bir internet bağlantısı olmadan erişilebilir, bu da aradığınız içeriği indirmenize yarayacaktır.


Peki, Hangisi Daha İyi; Uygulama mı, Mobil Web Sitesi mi?

Bir uygulama ya da mobil web sitesi oluşturmak için karar verirken en uygun seçim gerçekten son hedeflerinize bağlıdır. Eğer etkileşimli bir oyun geliştirme yapıyorsanız mobil bir uygulama muhtemelen en iyi seçenek olacaktır. Amacınız mümkün olan en geniş kitleye ulaşarak mobil dostu içerik sunmak ise o zaman bir mobil web sitesi oluşturmak daha mantıklı olacaktır. Bazı durumlarda ise hem uygulama geliştirmek hem de mobil web sitesi geliştirmek mümkündür fakat bu aşamada da güvenilir olmanız mobil web sitenizin zaten oluşturulmasından geçer.

Genellikle bir uygulamayı etkin bir web tarayıcısı üzerinden tanıtmak başarılı olmaz, bu tarz bir amaç için mobil web sitesinin olması ve bunun ilk adım olarak tercih edilmesi önemlidir.


Uygulama ve Mobil Web Sitesi Avantajları

Hedefleriniz öncelikle pazarlama ya da kamu iletişimine ilişkin ise, mobil web sitesi her zaman sosyal strateji için ilk pratik adım olacaktır. Bir mobil web sitesi daha geniş erişilebilirlik, uyumluluk ve maliyet etkinliği de dahil olmak üzere uygulamaların da üzerinde bir avantaj sağlar.

1-Yakınlık; Mobil Web Siteleri Anında Kullanılabilir.

Bir mobil web sitesi mobil cihazlar ile herhangi bir tarayıcı üzerinden kullanıcılara anında erişebilir. Öte yandan uygulamalar da ise indirme için kullanıcı gerektiren ve görülebilir bir mağazadan yükleme yapmak gerekir. Hedefe ulaşmada ve geri dönüşüm alma arasında uygulamalar önemli bir engeldir.

2-Uyumluluk; Mobil Web Siteleri Tüm Cihazlarda Uyumludur.

Uygulamalar cihazın her türü için geliştirilecek ayrı bir sürümü gerektirir oysa tek bir mobil web sitesi; mobil cihazlar ve birçok türde cihazda kullanıcılara ulaşabilir. Ayrıca, mobil web sitesi URL’leri SMS, QR kodları ve yakın alan iletişimi (NFC) gibi diğer mobil teknolojiler için de entegre edilmiştir.

3-Yükseltile bilirlik; Mobil Web Siteleri Anında Güncellenebilir.

Bir mobil web sitesi uygulamalara göre çok daha dinamiktir, kolayca içerik güncellenebilir. Tasarımını veya mobil web sitesinin içeriğini değiştirmek isterseniz sadece bir kez düzenleyerek yayımlarsınız ve değişiklikleri hemen görüntüleyebilirsiniz. Öte yandan bir uygulamada güncelleme yine tüm cihazlara göre ayrıca uygulanır ve kullanıcılar uygulamayı kurmuş dahi olsa yeni güncellemeyi görmeleri için yeniden yükleme yapmaları gerekecektir.

4-Bulunabilirlik; Mobil Web Siteleri Kolayca Bulunabilir.

Mobil web siteleri arama motorlarında kolayca görüntülenebilen ve ziyaretçi alan bir yapıdadır. Sektöre özgü kelimeleri arama motorunda aratarak kullanıcılar mobil web sitesine kolayca ulaşabilir. Buna karşılık, uygulamalar görünürlüğü büyük ölçüde üretici uygulama mağazaları ile sınırlıdır.

5-Paylaşıla bilirlik; Mobil Web Siteleri Kullanıcılar Arasında Kolayca Yayıncılar Tarafından Paylaşılabilir.

Mobil web sitesi URL’leri kolayca (e-posta, kısa mesaj, facebook, linkedin vb.) basit bağlantı yoluyla kullanıcılar arasında paylaşılır. Mobil web site yayıncıları kolayca bir blog veya web sitesinden kullanıcıları yönlendirebilir. Bir uygulama ise bu şekilde paylaşılamaz.

6-Erişilebilirlik; Mobil Web Siteleri Daha Geniş Erişime Sahiptir.

Bir mobil web sitesi platformlarda erişilebilir ve kolayca kullanıcıların yanı sıra arama motorları arasında paylaşılabilir. Yerli uygulamalar ise bu erişime ulaşmak için çok yol kat etmelidir.

7-Yaşam Döngüsü; Mobil Web Siteleri Silinemez.

Mobil uygulamanız eşsiz ve/veya yararlı bir şey değilse bunun bir kullanıcı cihazında ne kadar süre barınacağı sorgulanabilir. Bir uygulamanın kullanıcı cihazlarında ortalama raf ömrü 30 günden azdır, bu da oldukça kısa biz zaman dilimi. Kullanıcılar mobil web sitelerini ise her zaman ziyaret edebilir.

8-Mobil Web Sitesi Aynı Zamanda Bir Uygulama Olabilir.

Sadece standart bir web sitesi gibi, mobil web siteleri de yerli uygulamalar gibi hareket veritabanına dayalı web uygulamalar olarak geliştirilebilir.

9-Süreç ve Maliyet; Mobil Web Siteleri Kolay Hazırlanır ve Bütçesi Daha Uygundur.

Uygulamalar farklı cihaz tiplerine göre tasarlanacağından süreç olarak daha fazla zaman harcarlar bu sebeple maliyet de doğru orantılı artar. Mobil web siteleri ise buna nazaran süreç olarak daha kısa zamanda hazırlanabilir ve maliyet de buna orantılı düşecektir.


Peki, Bir Uygulama Ne Zaman Mantıklı?

Genellikle aşağıdakilerden biri gerekiyorsa, bir uygulama yaratmak mantıklı olacaktır;

Etkileşim / Oyun

İnteraktif oyunlar için bir uygulama hemen hemen her zaman, en azından yakın gelecekte, en iyi seçim olacak. (Örn; Angry Birds)

Düzenli Kullanım / Kişiselleştirme

Hedef kullanıcıların düzenli olarak kişiselleştirilerek uygulamanızı kullanmanızı hedeflediğiniz projelerde tercih edilebilir (Örn; EverNote)

Karmaşık Hesaplar ve Raporlama

Veri almak ve karmaşık hesaplar, tablolar ile sizin yerinize uğraşan bir uygulama çok yardımcı olacaktır. (Örn; Bankacılık ve Yatırım)

İşlevsellik

Mobil web tarayıcıların aksine konumunuzu kullanarak sizi yönlendiren bir navigasyon sistemi için uygulama daha mantıklı olacaktır. (Örn; Yandex Navigasyon)

Bu tarz düşünce modellerinde mobil web sitesi yerine uygulama geliştirmek daha mantıklı olacaktır.


Sonuç Olarak

Mobil hedeflerinizde öncelik; pazarlama odaklı olma, içerik sunma ve kullanıcılar arasında paylaşılarak arama motorlarında bulunabilir geniş bir mobil ağı yaratmak ise mobil web sitesi oluşturmak mantıklı bir seçim olacaktır. Uygulamalar ise interaktif, daha hedef daraltan ve nokta atışı yapmak isteyen ya da bilgisayar programı gibi çalışması gereken projeler için etkilidir ve seçim buna göre yapılabilir.

Benzer İçerikler

Ara Soru Sor