B
B
B
P
P
P

Mobil Web Site Optimizasyonunun Avantajları

Mobil Web Site Optimizasyonunun Avantajları

İnsanları herhangi bir kamu alanında yani kalabalık bir toplum içinde gözlemlediğinizde her birinin elinde bir cep telefonu veya tablet olduğunu göreceksiniz ve görüyoruz, hatta artık görmemek imkansız hale geldi. 2015 Pew Araştırma Merkezi raporuna göre Amerikalıların yaklaşık üçte ikisi düzenli olarak çevrimiçi aktiviteler için akıllı cihazlarını kullanıyor.

Optimum deneyim ile mobil web kullanıcılarının hızla büyüyen bu tabanını sağlamak amacıyla, web site sahiplerinin kendi web sitelerini akıllı mobil cihazlar için optimize etmeye devam ediyor. Yalnızca mobil web kullanıcılarının artışı web site sahiplerinin sitelerini optimize etmeleri için bir ikna sebebi değil, aynı zamanda mobil web sitelerinin dikkate değer avantajları da var.

Geliştirilmiş Kullanıcı Deneyimi

Mobil web siteleri özellikle taşınabilir cihazlar için tasarlanmıştır. Kimse mobil cihazlarını kullanırken masaüstü bir web sitesine göz atmak istemez. Olumlu bir izlenim sağlayan kullanıcı deneyimi ve memnuniyeti artıran mobil web sitesi kullanımı üzerine yapılan tüm araştırmalar kullanıcıların mobil cihazlarından çoğunlukla mobil web sitelerini ziyaret ettiklerini ortaya koyuyor.

Hızlı İndirme Hızı

Mobil web siteleri özellikle mobil cihaz standartları, daha az bekleme, daha fazla güç anlamına gelir ve optimum indirme hızı için tasarlanmıştır.


Nişan ve Bağlam

Mobil bir web sitesi kullanıcıların “hemen tıklayın” gibi mobile özgü özellikleri ile arama yapmalarıyla meşgul olmalarını ve işlevleri eşleştirmeyi sağlar. Eğer yerel bir iş yapıyorsanız, daha fazla ve daha fazla ziyaretçi için web sitenizde ki kullanıcıları birbirine bağlayan konuma duyarlı teknolojiye sahip olmanız görünmez ama önemli bir özelliktir.

Geliştirilmiş Arama / SEO Performans

Mobil web siteleri Google ve Yahoo gibi mobil dostu olan arama motorlarında geliştirilmiş sıralama sağlar ve aynı zamanda mobil ve yerel dizinleri artan sayıda yerleştirilmesine izin verir.


Marka Kimliği

“Ayinesi iştir kişinin, lafa bakılmaz.” Mobil web siteleri diğer işlerin arasından hemen sıyrılmanızı sağlar ve şirketiniz için çağdaş bir marka kimliği yakalamanıza yardımcı olur. Mobil cihazlar için optimize edilmiş bir web sitesi, şirketinizi olumlu yönde oldukça etkileyecektir.


Taşınabilirlik ve Bağlantı

Mobil bir web sitesi, her yerde her zaman ulaşılabilir. Web siteniz sürekli teknolojiyi yakından takip eden bir seviyede olursa yeni yollar, hedef kitleler ile firmanızı bağlamak için benzersiz bir fırsat sağlar.


Rekabet Avantajı

Mobil web sitesi sahibi olmanız rakipleriniz arasında sizi daha ön plana taşıyacaktır. Eğer web siteniz responsive tasarıma sahip değilse ziyaretçileriniz rakipleriniz arasından mobil web site tasarımı olan farklı bir firmayı tercih edebilir. Ziyaretçilerin dikkatini çeken şey kullanım kolaylığı ve web sitenizde gezinirken zorlanmamalarıdır. Bu sebeple en iyi kullanım deneyimi sunan web siteyi tercih edecektir.

Çevrimdışı Medya ile Entegrasyon

Mobil cihazların QR kodları kullanarak online ve offline medya arasında köprü yeteneği birbirinden farklıdır. QR kodları akıllı telefonlar kullanılarak bir web site linkine, mail adresine veya sms mesajına çevrilebilir. QR kodları en yaygın olarak Japonya ve Avrupa ülkelerinde kullanılmaktadır, artık ülkemizde de yaygınlaşan bir yöntemdir. Örneğin bir reklam panosunda bile QR kod kullanmak çok mantıklıdır. İnsanlar firmanızın reklamını görür ve daha detaylı bilgiye direk ceplerinden web sitenize girerek ulaşabilir. Mobil cihazdan okutulan QR kodlar aracılığıyla baskı ve web arasındaki bu entegrasyon herhangi bir reklam veya tanıtım çabasında iletişime yeni bir boyut katar.


Mobil Web Sitesi & Mobil Aplikasyon

Mobil uygulamalar, mobil web sitelerine göre daha çok uğraştırıcı ve maliyeti yüksek olan bir seçenektir. Mobil uygulama çalışmalarında her platform için ayrı tasarım ve yazılım gerektirebilir (örn; blackberry, iphone, android vs.) Ayrıca bu uygulamayı yapmakla kalmaz bu platformlara sunar ve onay beklersiniz. Onaylanmasının ardından da uygulamanızı indirecek kullanıcılara ihtiyacınız vardır. Mobil web sitesi ise tanıtımı ve ulaşımı daha kolay bir seçenektir, çok uğraş gerektirmez, bütçenizi korur. Mobil uygulamaları sadece özel e-ticaret platformlarında tercih etmek daha doğru bir seçenektir.

Yeni Reklam Fırsatları

Mobil reklamcılık hızla büyüyor ve benzeri görülmemiş bir hassasiyetle hedef kitlelere ulaşmak için birçok yeni fırsatlar sunuyor. Kuruluşunuz için Google Adwords ve diğer arama motorlarında tıklama başına ödeme yapma gibi seçenekler ile reklamlarını yayımlamanız size oldukça fayda sağlayacaktır. Ancak, mobil reklamcılık ile reklamlarınızı mobil-optimize edilmiş açılış sayfalarını oldukça düzenli masaüstü sitesine göre, en iyi sonuçları ve maksimum yatırım getirisi için emin olmalısınız.


Kaçınılmazlık

Mobil web site tasarımı artık bir kavramdır. Mobil web siteleri online hedef kitleler ile iletişim amaçlayan ve kullanıcıyı etkileyecek ana gerçek haline dönüşmüştür. En önde gelen endüstri analistleri birkaç kısa yıl içinde cep telefonlarının dünya çapında en yaygın web erişim cihazı haline gelerek kişisel bilgisayarların yerini alacağını savunuyor. Tüm masa üstü web tasarım sahibi kurumların pazarda ve rakipleri arasında üst sıralara çıkabilmeleri için mobil web site tasarımlarını yaptırmaları kaçınılmaz bir durumdur.

Mobil Web Tasarımı Geliştirmeyi Düşünüyorsanız?

Kuruluşunuz için mobil uyumlu web sitesi geliştirilmesi hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz iletişim bölümümüzden iletişim formunu doldurabilir, mail atabilir ya da sabit telefon numaralarımızı arayarak müşteri temsilcilerimizle görüşebilirsiniz. İhtiyaçlarınızı dinlemek ve önerilerde bulunmaktan memnuniyet duyarız.

Benzer İçerikler

Ara Soru Sor