B
B
B
P
P
P

Modern Dünyada Web Yazılımının Yeri

Modern Dünyada Web Yazılımının Yeri

Modern dünyada iş ve işlemlerin çok büyük bir kısmının bilgisayarlar ve yazılımlar aracılığı ile yapıldığı herkesin malumudur. Biz, kendi işlerimizi yaparken hangi işlerin bilgisayarlar ve dolayısıyla yazılımlar aracılığı ile yapıldığını pek de düşünmeyiz. Ancak önümüze gelen hizmet ve ürünlerin hemen hemen hepsi bir takım yazılımlar sayesinde bizlere sunulmaktadır.
 
Birkaç örnekle konuyu açacak olursak; evimizde, televizyon karşısında otururken içtiğimiz süt, çiftliklerin inek sağımında kullandığı bilgisayar yazılımları sayesinde önümüze gelmektedir. Sütü doldurduğumuz bardak, bardak üreten firmaların bilgisayarlı üretim makinelerinin yazılımları aracılığı ile üretilmektedir. Sütü ısıttığımız tüp veya doğalgaz da belirli yazılımlar sayesinde evlerimize ulaşmaktadır. Hatta izlediğimiz televizyon dahi bir takım bilgisayarlı makineler ve bu makinelerde yüklü olan özel yazılımlarla üretilmektedir. Bunu hayatımızın her alanından örneklerle çoğaltmak pek tabii mümkündür.
 
Hayatımızın her alanını bu kadar etkili bir şekilde biçimlendiren bilgisayar ve yazılımların bir türü de web yazılımıdır. Dünya bilgisayar literatüründeki adıyla web application, web yazılımı, bir web sitesindeki yazılımların tamamına verilen addır. Yani web sitesini ve sitenin içerisindeki bölümleri oluşturan her şey web yazılımı dediğimiz şeydir aslında. Bir anlamda da web yazılımı, bir sitenin tüm fonksiyonlarının oluşturulma sürecidir.
 
Web yazılımını daha iyi anlamak için tanıdığımız bir sosyal medya sitesini düşünebiliriz. Öncelikle sitenin ana sayfası ve girebileceğimiz tüm diğer sayfalar web yazılımının yarattığı ürünlerdir. Sitede bulunan arkadaş ekleme, grup kurma, bir gruba katılma, profil resmi oluşturma, bir resim albümü oluşturma, video paylaşma, birine mesaj gönderme ve daha birçok seçenek web yazılımının ürünüdür. Kısaca söyleyecek olursak her internet sitesi aynı zamanda bir web yazılımıdır.
 
Bu pencereden baktığımızda web yazılımlarının bazıları basit olurlar ve küçük bir kitleye hitap ederler. Bu tür siteler çok az sayfa ihtiva eder. İçerisindeki link sayısı ve işlevselliği bakımından fakirdir. Ama kimi siteler vardır ki tüm dünya tarafından kullanılır ve yüzlerce işlevi ile kullanıcılarının oldukça çok işine yarar. Sosyal medya siteleri, popüler arama motorları, dünyaca ünlü alışveriş siteleri bu ikinci gruba girerler ve sahiplerine çok uçuk rakamlar kazandırırlar.
 
Hayati önem taşıyan birçok diğer yazılım gibi web yazılımı da insan hayatına olmazsa olmaz birçok katkı yapar. Öyle ki bilgisayarın ve internetin olmadığı bir dünya hayal edemez insanoğlu. Dolayısıyla da web yazılımı insan hayatında ciddi bir yer tutar. İnsanlar web yazılımı sayesinde birçok işini internet üzerinden görür. İnternet bankacılığı, birçok resmi başvuru, dünyanın diğer ucundaki arkadaşlarla görüşme web yazılımları sayesinde yapılabilen binlerce şeyden sadece birkaçıdır.
 
Web yazılımı yapılırken birçok program kullanılır. Bunlardan en popüler ve herkesçe kullanılanları; PHP, PERL, Apache web sitesi sunusucu, mysql veritabanı sunucusu gibi programlardır. Web yazlımı yapılırken bu programlara, çeşitli yazılım sistemleri ile işletim sistemine ( Linux işletim sistemi gibi ) vakıf olmak gerekir. Bunların yanında birçok başka program da web yazılımı esnasında kullanılabilir. Ancak tüm dünyanın ortak olarak kullandığı PHP, Apache, PERL, mysql gibi programlarla oluşturulan web yazılımları yine tüm dünyanın ortak olarak kullandığı browserlarda ( internet tarayıcısı ) sorun çıkarmaksızın çalışır. Fakat bir kısım programları kullanmak çok kullanılan browserlarda sorunlu çalışmasından dolayı tercih edilmezler. Adı geçen, çokça tercih edilen, programlar kullanılarak oluşturulan siteler, İnternet Explorer, Chrome, Mozilla, Yandex gibi insanların en çok tercih ettiği internet tarayıcılarında rahatlıkla çalışır.
 
Tüm bunlardan dolayı ticari amaçla bir internet sitesi hazırlatmak isteyenler hem ihtiyaca cevap verici linklerle işlevsel siteler tasarlatmalı hem de tüm internet tarayıcılarında sorunsuz çalışacak programlar kullanılmasını sağlamalıdır. 

Benzer İçerikler

Ara Soru Sor