B
B
B
P
P
P

Web Sitenizi Mobil olarak Optimize Etmeniz İçin 5 Neden

Web Sitenizi Mobil olarak Optimize Etmeniz İçin 5 Neden

Aslında neden çok basit; web siteniz mobile optimize değilse satış kaybediyorsunuz demektir. Alışveriş sepeti mobil cihazlar için optimize değilse kullanıcıların %30’u satın alma işlemini terk eder, sayfalarının yüklenmesi 3 saniyeden fazla sürer ise kullanıcıların %57 sitenizi, mobil cihazlara uygun olmadığından ilk girişte terk eder, kalan yüzdelik kesim ise sizin satışlarınızı etkileyecek bir oran değildir.

Bir web sitesinin herhangi bir küçük işletme için bile ne kadar önemli olduğunu çağımızda bilmeyen yok, bu durum göze alındığında responsive web tasarımı veya mobil web sitesi yaptırmanın da şirketler için ne denli önemli olduğunu anlayabilirsiniz. Birçok web sitesinin ise halen mobil cihazlara karşı optimize olmaması ise bir hayli şaşırtıcı.

Küçük işletmelerin neden web sitelerinin mobil cihazlara karşı optimize yani responsive olması gerektiği hakkında 5 neden söyleyebiliriz;


1- Mobil Kullanıcılar Farklı

Mobil kullanıcılar masa üstü kullanıcılarına göre farklıdırlar. Genellikle mobil kullanıcıların bilgiye çabuk ulaşma gayesi vardır. Raporlar ve bazı istatistikler mobil kullanıcıların masa üstü kullanıcılarına göre daha fazla şey satın aldığı, satın alma başına daha fazla para harcadığını ortaya koymaktadır.
Bu da büyük olasılıkla mobil cihaz kullanıcıları mobil web sitesinde iyi bir deneyim yaşar ise hızlı bir şekilde istediğine ulaşır ve bu hızlı bilgi mobil kullanıcıları tetikleyerek sonucu satışa götürür.


2-  Mobil Siteler Trafik Artırır

Global olarak kullanılan arama motorun bir milyar kullanıcısı genellikle mobil ve tablet cihazlar üzerinden ulaşmışır. Bu da firmalara web site tasarımı ne kadar önemliyse mobile uygun web tasarımının da bir o kadar önemli olduğunun, mesajını verir. Mobil kullanıcılar TV izlerken, bir yerden bir yere seyahat ederken ve hatta masa üstü bilgisayarları açıkken bile mobil cihazlarını kullanıyor ve bu cihazlar üzerinden arama yapıyor.

Arama motorları arasında en fazla tercih edilen Google artık web siteniz responsive değil ise sizi alt sıralara atıyor ve bu da reklam maliyetlerinizi yükselttiği gibi kullanıcıların size ulaşmasını da sınırlıyor.


3-  Daha İyi Marka Bağlılığı

Mobil veya responsive web tasarımları kullanıcı deneyimi yüksek, işlevsellik ve tutarlılık bakımından kaliteli olur ise kullanıcılar markayı benimser ve güven duyar. Aynı zamanda mobil web sitenizi ziyaret eden bir kullanıcı firmanıza duyduğu güven sayesinde masa üstü bilgisayarından da web sitenizi ziyaret etmesinin olasılığı artacaktır. Fakat kullanıcının ihtiyacını karşılayamayan bir mobil siteniz var ise ziyaretçi sizi öyle hatırlayacak ve satış yapacağınız bir müşteriyi kaybetmenize sebep olacaktır.


4- Artan Dönüşümler

Mobil tarayıcılarda mobil uyumsuz web siteleri göstermek ziyaretçileri müşterilere dönüştürmek de etkisiz. Eylem butonların bağlantılara tıklamak isteyen ziyaretçiler için zordur ve iletişim sayfalarındaki büyük menüler içinde gömülü olması ziyaretçinin deneyimini etkiler. Bu tarz web siteleri hantallığıyla kullanıcıyı yorar ve sitenizden ayrılmasına neden olur.

Buna karşı mobil web sitelerinde eylem çağrıları düzgün çalışan ve tıklanabilir olan, kişinin iletişim bilgilerine rahatlıkla ulaştığı mobil siteler her zaman kazanır. Müşterilerin %80’i mobil alımlarının dürtü odaklı olduğunu ve ilgi çekici bir mobil deneyim sunan bir marka ile etkileşimlerinin daha muhtemel olduğunu itiraf etmektedir.


5- Hemen Çıkma Oranını Azaltmak

Bir masaüstünde harika görünen web sitesi mobilde çok kötü görünebilir ve kullanıcılar içerikleri okumak için ekranı defalarca büyütmek zorunda kalarak sağa sola kaydırmak durumunda kalabilirler. Bu da kullanıcı için çok kötü bir deneyimdir. Aynı zamanda sayfalar arası geçişte veya web siteniz ilk kez açılırken mobil cihazlarda hemen çıkma oranı oldukça yüksek olacak ve içerikleri görüntülemekte zorlanacaktır. Bu da ancak mobil web tasarımının hazırlanması ve içeriğin sadeleştirilmesiyle gerçekleşir.

Sitenizin mobil kontrolünü nasıl yaparsınız, web sitenize mobil bir cihazdan girerek şu soruları sormanız yeterli;
  • 3 saniyeden daha az bir zamanda sayfa yükleniyor mu?
  • İçerikleri okumak kolay mı?
  • Sayfalar arasında gezinmek kolay mı?
  • İletişim ve aksiyon butonlarına tıklamak kolay mı?
  • İyi bir kullanıcı deneyimi sağlıyor mu?
  • En önemlisi kendiniz kullanıcı olarak keyif alarak mı inceleme yapıyorsunuz?
Çoğunlukla cevabınız “Hayır” ise bizimle iletişime geçerek mobil cihazlara optimize edilmiş bir responsive web tasarımı yaptırmalısınız. 

Benzer İçerikler

Ara Soru Sor