B
B
B
P
P
P

Katalog Tasarımı Yaptırmanın Bir Marka İçin Önemi

Katalog Tasarımı Yaptırmanın Bir Marka İçin Önemi

Dijital iletişim araçlarının basılı yayın organlarına olan ilginin azalmasına neden olmasına rağmen, kimi hedef kitlelerde katalog tasarımı halen büyük önem taşıyor. Geleneksellikten vazgeçmeyenler tercihi olan broşürler ve kataloglar, kaliteli görsellerle desteklenen etkileyici metinlerden oluşmaktadır. Firmanız hakkında geniş bilgilere yer veren kataloglar, projeleriniz ve hizmetleriniz hakkında da detaylı bilgiler içermelidir.

Çevrimdışı pazarlama aracı olan kataloglar; bir organizasyonun marka bazında tanıtımını yapabileceği gibi, bir ürün veya hizmetin pazarlama kampanyasını da en etkili biçimde yönetmeye çalışır. Mevcut müşterilere olduğu kadar potansiyel müşterilerin de ilgisini çekme amacı güden kataloglar, tasarımı ile ilgiyi üzerine çekmeyi başarmalıdır. Bu açıdan son derece önemli olan grafik tasarımı, içerikte yer alan görsellerin etkileyiciliği bakımından kullanıcılar arasında mutlak bir ilgi yaratacak düzeyde olmalıdır. Hedef kitleye en kısa yoldan ulaşabilmek için kullanılan görsel öğeler, en az içeriği destekleyen sloganlar kadar etkileyici olmak zorundadır. Unutulmamalıdır ki, katalog tasarımı her şeyden önce onu inceleyen kişiyi harekete geçirici bir etki sağlamalıdır.

Katalog tasarımı duyulan ihtiyaca göre sadece ürün bazlı veya kurumsal tasarım boyutuna sahip olabilir. Amaç ne olursa olsun, mutlak hedef daima müşteriye en ilgi çekici olanı sunabilmektir. Ancak grafik tasarımı ne kadar ilgi çekici olursa olsun, yapılan katalog tasarımı eğer sizi yansıtmıyorsa başarısız olursunuz. Alıcılara ürününüzü satın almaları için bir neden vermek veya kendi markanız hakkında ayrıntılı bilgi vermek, katalog tasarımının genel amacıdır.

Katalog basımı da tasarım konusu kadar hassas bir mevzudur. Söz gelimi ucuz ve kalitesiz bir baskıya sahip katalog, içeriği ne derece doyurucu olursa olsun dikkat çekmeyecektir. Bu nedenle iyi bir katalog tasarlamak için sadece grafik tasarımı veya etkili içeriğe sahip olmak yetersizdir. Kaliteli basıma sahip kapak ve sayfa yapısına sahip olabilmek de son derece önemlidir. Markanız için bir ilk intiba oluşturduğunuzu asla unutmamalısınız.

Müşteri ziyaretlerinde, fuar veya tanıtım organizasyonlarında markanızı hem kurumsal bazda tanıtabilmek, hem de ürün ve hizmetlerinizden insanları haberdar edebilmek için hazırlanan kataloglar, fark edilmek ve fark yaratmak isteyenler için en iyi yoldur. Eğer siz de markanız için geleneksel yollarla doğru adımlar atmak istiyorsanız mutlaka kurumsal tasarım normlarına uygun etkileyici bir katalog tasarımı sahibi olmalısınız 

Benzer İçerikler

Ara Soru Sor