B
B
B
P
P
P

Web Tasarım ve İçeriği

Web Tasarım ve İçeriği

Web tasarımı hazırlarken programların alt yapısı ve güzel oluşu kadar içeriğin ustalıkla hazırlanması da önemlidir. Bir web sayfası hazırlanırken bazı kıstaslara dikkat etmelidir.  Bu kıstaslar kolay kullanılabilirlik, güncellik, reklam ve tanıtıma verilen önem ve görselliği ile alakalıdır.

Web tasarımı hazırlanırken web sitesinin kullanıcılara hitap etme şekli çok önemlidir. Sade ve güzel sözler kullanılmalı, sözcüğe yan anlamlar katarak kullanılan argo kelimelerden uzak durmalı, kelime ve cümle bozuklukları yapmamaya çalışılmalıdır.

Hazırlanan web sitesinde yayınlanan içeriğin popüler olması için kelimelerle oynamamalı, gereksiz çoğaltmalardan kaçınılmalıdır. Bu hazırlanan web tasarımı nın iyi olduğunu gösterir. Kullanılan içeriğin kalitesi kadar yayınlanan resimler ve videoların sitenin gayesinden sapmamasına önem verilmelidir. Kullandığınız içerikle yayınladığınız görsel uyum etkileşimli olmalıdır.

Diğer web sitelerinden alıntı yapmamak bir diğer önemli kıstastır. Müşterilere hitap etme şekli de profesyonelliğin altın kuralıdır. Basit cümleler kurmadan, herkesin kullandığı kelimelerden kaçınarak farklı ve özgün bir sesleniş tarzı belirlenmelidir. Kötü kullanılmış bir hitap şekli sizin işinizde uzman olmadığınızı düşündürebilir.

Web tasarımı yaptığınız internet siteniz eğer bir firma ya da şirket ise tanıtım ve reklam kullanırken dikkatli olmalısınız. Reklam kullanmak sizin zayıf olduğunuzu, başka firmalara ihtiyaç duyduğunuzu yani kurumsal olmadığınızı hissettirebilir. Ayrıca her köşesinden reklam fışkıran bir web sitesi tercih edilmez. Siz kaliteli olun ki reklam firmaları sizi fark edebilsin ve size reklam vermek istesinler.

Reklam kullanmak istiyorsanız aşırıya kaçmadan yapmalısınız. Kullanıcılar artık her reklama itibar etmiyor. Reklam hazırlarken bunu uzmanlıkla hazırlamalısınız.

Web tasarımı yaparken sayfanın yerleşim planına dikkat etmek gerekir. Doğru bir şekilde yapılmış yerleşim planı çok başarılı olur. Bunun için hizmette bulunduğunuz insanların nelerden hoşlandıklarını, ne düşüneceklerini araştırın bu sizi başarıya götürecektir. Kullandığınız mottolar etkileyici ve isabetli olmalıdır. Hangi hizmeti verdiğinizi düşünerek gereksiz linklerden mümkün olduğunca kaçınmaya çalışın.

Web tasarımı hazırlarken kolay kullanılabilirlik ve hızlı erişilebilirlik de mühimdir. Hayatta hiç kimse uzun uzun beklemeyi istemez nasıl ki seyahat ederken en hızlı ve sıkıcı olmayanı tercih ediyorsak internette de insanlar bunu isterler. Buda web sayfasının anlaşıla bilirliğiyle ilgilidir.

Web tasarımı yaparken veya yaptırırken içerik yönetim sistemi kullanın. Bu sistem web sitesinin güncel kalmasını sağlar. Böylece kullanıcılar size her zaman geri dönüş yapar. Buda sizin işinizi nasıl titizlikle yaptığınızı ve kalitenizi gösterir. Bunu yapmak için hazır bir web sitesi alabilir veya yaptırabilirsiniz.

Web tasarımı yaparken müşteri, kullanıcı veya ziyaretçilerin memnuniyeti bir diğer önemli konudur. Kaliteli bir web sitesi hazırladığınızda ve sosyal bir ağ kurduğunuzda bu zaten mümkün olur. Siteyi kullananlara ne kadar çok önem verirseniz ve onları mutlu edecek şeyler yaparsanız bu size olumlu ve kazançlı bir şekilde geri döner. Öncelikli olarak kullanıcıların neye ihtiyacı olduğunu ve yaptığınız işin buna uygunluğunu göz önünde bulundurmalısınız. Eğer sadece hizmet verecekseniz içerik yönetim sisteminiz olmalı fakat ürün satacaksanız o zaman e ticaret sistemine sahip olmalısınız.

Web tasarımı yaparken iletişim bilgilerinizi de bulundurmalısınız. E mail adresiniz, telefon numaralarınız. Gelen ziyaretçilerinde e mail adreslerini alarak onlara e bülten yollayabilirsiniz. Farklı fikirlerde üretmelisiniz mesela onlara oyunlu ve ödüllü reklamlar göndermek gibi. Eğer sitenizde ticaret yapıyorsanız üyelik de bulundurmalısınız.

Web tasarımı yapılırken bu ölçütlere dikkat eder ve önemserseniz kullanıcılarınızın sürekliliğini ve güvenini sağlamış olursunuz bu da sizin ne kadar kaliteli olduğunuzu müşterilerinize ne kadar önem verdiğinizi gösterir. Böylece hem müşterileriniz memnun olur hem siz memnun olursunuz.

Benzer İçerikler

Ara Soru Sor